Podstrona: XXXIII Konferencja Centrum Zaawansowanych Technologii „AERONET – Dolina Lotnicza” wraz z IX Forum Współpracy NAUKA–GOSPODARKA / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2021-06-28 , red.  Anna Worosz, fot. B. Motyka
Otwarcie konferencji przez prof. Jarosława Sępa i prof. Romanę E. Śliwę.

Działalność CZT AERONET DL jako konsorcjum 12 jednostek naukowych w kraju oraz klastra Dolina Lotnicza jest koordynowana przez Politechnikę Rzeszowską od 2004 r. Różne formy aktywności Centrum w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, dydaktyki i współpracy z przemysłem mają charakter interdyscyplinarny.

Przebieg konferencji

W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestników, których przywitali prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp oraz przewodnicząca Rady Partnerów CZT „AERONET Dolina Lotnicza” prof. dr hab. inż. Romana E. Śliwa. Przewodnicząca przedstawiła aktualny stan i perspektywy działalności Centrum. W konferencji uczestniczyli także naczelnik Wydziału Polityki Przemysłowej z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Krzysztof Zaręba, który zaprezentował politykę przemysłową Polski, Kamil Grotnik z Narodowego Centrum Badan i Rozwoju, który przedstawił aktualne instrumenty wsparcia badań i rozwoju, oraz wiceprezes ds. nauki Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. inż. Marek Moszyński, który omówił problem nauki i przemysłu w sektorze kosmicznym.

W kolejnej części konferencji wiceprezes „Doliny Lotniczej” Jan Sawicki poruszył problem wpływu pandemii wywołanej wirusem COVID-19 na firmy zrzeszone w „Dolinie Lotniczej”. Pięć aktualnych obszarów dla rozwoju sektora lotniczego i branż pokrewnych przedstawili natomiast Andrzej Rybka i Tadeusz Garncarczyk ze Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”. Członek zarządu Doliny Lotniczej Marek Bujny zaprezentował wystąpienie Firmy MSP w Dolinie Lotniczej po pandemii w odniesieniu do KPO i nowej perspektywy funkcjonowania i rozwoju”, a prof. Jarosław Sęp wystąpienie „Politechnika Rzeszowska w inicjatywie Dolina Wodorowa oraz organizacji Konferencji pod egidą European Network of Defence related Regions /ENDR”. Prezentacji inicjatywy Sieci Uczelni Kosmicznych dokonał prof. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo-Hutniczej, a prezes firmy Phoenix Systems Sp.z o. Paweł Pisarczyk wystąpił z propozycją współpracy z CZT „AERONET Dolina Lotnicza”. Projekt marsjańskiego drona, który zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach International Planetary Aerial Systems Challenge 2021, przedstawili studenci Politechniki Rzeszowskiej Kamil Ziółkowski i Hubert Gross.

Przebieg forum

Tradycyjnie, w ramach konferencji odbyło się IX Forum Współpracy NAUKA–GOSPODARKA. Sektor gospodarki był reprezentowany przez 19 firm, których przedstawiciele są zainteresowani realizacją projektów wspólnie z jednostkami naukowymi CZT AERONET DL. Uczestniczyli oni również w pracach Grup Roboczych CZT, gdzie rozważano koncepcje projektów oraz konsorcjów projektowych.

Wyniki wspólnych opracowań projektowych oraz planów ich przygotowania zaprezentowano w ramach Grup Roboczych: „Projektowanie i badanie konstrukcji oraz napędów lotniczych” (przewodniczący dr hab. inż. Andrzej Majka), „Teleinformatyka lotnicza i systemy awioniczne (przewodniczący dr hab. inż. Tomasz Rogalski), „Współczesne procesy inżynierii materiałowej i inżynierii powierzchni” (przewodniczący dr hab. inż. Andrzej Nowotnik), „Nowoczesne techniki wytwarzania w przemyśle lotniczym” (przewodnicząca prof. dr hab. inż. Romana Ewa Śliwa) oraz „Aerodynamika” (przewodniczący prof. dr hab. inż. Piotr Doerffer).